İstanbul Ticaret Borsası

 

 • HABERLER
 • BAŞKAN ALİ KOPUZ: “TARIMSAL ÜRÜNLERDE FİYAT İSTİKRARI PLANLAMA İLE MÜMKÜN”
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.  BAŞKAN ALİ KOPUZ: “TARIMSAL ÜRÜNLERDE FİYAT İSTİKRARI PLANLAMA İLE MÜMKÜN”
  (09.01.2020 . 17:01:58) (Okuma: 1024)

  İstanbul Ticaret Borsası’nın Ocak ayı Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, patates ve soğana getirilen ihracat iznini değerlendirdi. Kararın iç piyasadaki arz talep dengesini sağlamak amacıyla alındığını belirten Başkan Kopuz, arz talep dengesinin bozulmasıyla gerçekleşecek fiyat dalgalanmalarını engellemenin ilk şartının üretim planlaması olduğunu söyledi.

   

  Hükümetin konuyla ilgili çalışmalarının yakında meyvesini vereceğine inandığını belirten İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın da açıkladığı gibi bu karar, yüksek dış talebin iç dengeleri olumsuz etkilemesini engellemek için alındı.

   

  Yani patates ve soğan üretimi, ihracat yaptığımız ülkelerde beklenenden az gerçekleşeceği için yüksek dış talep oluşmuş. Bu yüksek dış talebin iç piyasadaki arz talep dengesini bozmasını engellemek için bu karar alınmış ve bizce yerinde bir karardır.

   

  Bildiğiniz gibi bizim üreticimiz, o yıl az ekilen bir ürünün fiyatı yükseldiğinde, ertesi yıl hesapsızca o ürüne yönelir ve ürün bolluğu dolayısıyla fiyatlar düşer.

   

  Fiyat düştükten sonra da ertesi yıl ürünü ekmekten kaçınır. Bu da fiyatların tekrar yükselmesine yol açar. Nihayetinde bu kısır döngü bir türlü kırılamaz. Yıllardır, ürün ve üretim planlamasının önemini vurgulamamızın nedeni, bu kısır döngünün kırılması içindir.

   

  Anlaşılan 2020 yılında da arz talep dengesini bozan kısır döngü kırılamamış. Ancak bu sefer yüksek dış talep dolayısıyla üreticimiz zarar etmeyebilir…

   

  Ayrıca Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli de konuyla ilgili bir açıklama yaparak patates ve soğanda arz talep dengesizlikleri dolayısıyla bu kararın alındığını belirtti. Yani elimizdeki stokları ihraç edersek ve iç piyasadaki talebi karşılayamaz duruma gelirsek, ithalat yapmak zorunda kalırız ve bu nedenle fiyatlar yine yükselebilir.

   

  Nihayetinde tüm bu sorunların çözümü üretim planlamasındadır… Her zaman söylediğimiz gibi doğru ürün planlaması ile ne fiyat dalgalanmaları yaşarız ne de ithalat yapmak zorunda kalırız.”

   

  Giderek toparlanıyoruz…

   

  2019 yılının ekonomik ve siyasi anlamda hem ülkemiz hem de iş dünyası için çalkantılar ile dolu bir yıl olduğunu belirten Başkan Ali Kopuz, 2018 yaz aylarında başlayan ekonomik saldırıların etkilerinin, alınan tedbirler sayesinde giderek azaldığını belirtti.

   

  Kopuz, faiz oranlarının yüzde 24’lerde olduğu bir yerde kimsenin yatırım yapmak istemeyeceğini söyleyerek, “Çok şükür güçlü ve kademeli bir şekilde indirime gidildi ve politika faizi yüzde 12 sevilerine kadar geriledi. İnşallah piyasa koşulları el verdikçe bu gerileme sürecektir. Bu da yatırımların artmasını sağlayacaktır.

   

  Ayrıca 2019 yılı ihracatımız 180 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin rekor seviyesine ulaşmıştır. İthalatımız ise yüzde 9 azalarak 210 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir. Dış ticaret açığımız yaklaşık yüzde 45 düşerek, 30 milyar doların altına indi. Ülkemiz, küresel talepteki yavaşlama ve Ticaret Savaşları’na rağmen, ihracat artış oranında dünyanın ilk beş ülkesinden biri oldu… İhracat odaklı büyüme stratejimiz doğrultusunda uyguladığımız politikaların sonuçları, potansiyeli büyük bir ülke olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Ticaret Savaşlarında şu an bir ABD – Çin yakınlaşması görülüyor olsa da, savaşın biteceğini söylemek için henüz çok erken”dedi.

   

  Türkiye önemli bir aktör…

   

  Uluslararası gerginliğin yüksek olduğu bir yıla girildiğini belirten İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Biz, her zaman olduğu gibi adımlarımızı sağlam atmalı ve yapılan orta ve uzun vadeli planlar çerçevesinde ilerlemeye devam etmeliyiz” dedi.

   

  Türkiye ve Libya arasında yapılan anlaşmaya ve uluslararası sonuçlarına da değinen Başkan Kopuz, “Son zamanlarda yaşanan Libya olayı da Türkiye için özellikle önemlidir.  Libya ile yaptığımız anlaşma sayesinde büyük bir oyunu bozduk. Yunanistan, İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Akdeniz doğalgazına ipotek koyan anlaşmalarının bir hükmü kalmadı.

   

  Öte yandan, Türk askerinin 1912’de İtalyan işgalcilere karşı direnişi organize etmek için Libya’ya gitmesinden yüzyıl sonra ilk kez Türk askeri, bu dost ülkenin isteği üzerine, bölgeye gidiyor.

   

  Bunlar Türkiye’nin güçlü bir lider ülke olduğunun göstergeleridir. Bazı aymazlar “Libya’da ne işimiz var” diyedursun, biz İstanbul iş dünyası olarak Cumhurbaşkanımızın ülke menfaatlerimizi koruyan kararlarının ve uygulamalarının her zaman yanındayız” dedi.

   

  Konuşmasında TürkAkım Projesine de değinen Başkan Ali Kopuz, “Bildiğiniz gibi dün önemli bir olaya tanıklık ettik. İstanbul’da TürkAkım projesinin resmi açılış töreni vardı. Biz de İstanbul Ticaret Borsası olarak törende hazır bulunduk. TürkAkım, Rusya’daki dev doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayarak Türkiye, Güney ve Güneydoğu Avrupa için doğalgaz taşıyan bir hat. Bu hattın da adı üstünde Türk merkezli olması, sadece Akdeniz’de değil, Karadeniz’de de önemli bir aktör olduğumuzun göstergesidir” şeklinde konuştu

   

  Yerli otomobil

   

  Yerli otomobil çalışmalarının temelinin, 2017 yılındaki 72. TOBB Genel Kurulu’nda, Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle TOBB çatısı altında atıldığını hatırlatan İSTİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, “Geç kalınmış bu atılımın, ülkemiz sanayisine ve ekonomisine katkılarının yanı sıra işin prestij boyutu da var. Aracı lansmanda bizzat gördüm. Ülkemiz adına gurur duydum. Bu çalışmaya Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak liderlik eden TOBB Başkanımız Rifat Bey’e, özverili çalışmalarından dolayı milletimiz adına teşekkür ederim”

   

  Yeni kredi destekleri

   

  Hükümetin yeni destekleriyle ilgili bilgiler de veren İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, şöyle konuştu: “Kamu bankaları, esnaf kredisi ve tarımsal kredi faizlerini yeni yıl itibarıyla yüzde 12’den yüzde 9’a düşürdü. Hazine tarafından yüzde 25 ila yüzde 100 oranında faiz sübvansiyonu uygulandığından dolayı, bu oran yararlanıcılar için ortalama yüzde 5'in altına düşecek. Özellikle tarımsal kredilerde faiz indirimi sonucunda yüzde 0’a kadar gerileme bekleniyor. Yani tarımsal kredileri faizsiz kullanmak mümkün hale geldi.  Üreticimizin bu fırsatı değerlendireceğine ve tarımsal üretimimizin artacağına inanıyorum.

   

  Tarım Orman Şurası’nda alınan kararlar doğrultusunda Küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi konusunda da önemli adımlar atılıyor. Bu kapsamda 33 milyar TL’lik bir hibe desteği sağlandı. Üreticilerin daha ucuz ve kaliteli kaba yem elde edebilmeleri için, yem bitkilerinin ekimi destekleniyor. Üretim arttığı vakit, üreticinin en önemli gider kalemlerinden biri olan yem maliyeti düşmüş olacak. Ayrıca önümüzdeki dönemde, toplam kırmızı et üretimindeki küçükbaş eti üretim payının, yüzde 10’dan yüzde 20’lerin üzerine çıkarılması planlanıyor.

   

  Bu oran, ilk aşama için önemli bir artış, ancak ilerleyen dönemde bu oranın da üzerine çıkılması gerekiyor. Bizim büyükbaşa elverişli mera alanlarımız yok. Hayvancılıkta çektiğimiz sıkıntıların önemli bir kısmının asıl nedeni de bu… Büyükbaşa elverişli mera alanlarımız olmadığı için maliyetler artıyor. Tüm bu sorunları aşmak için, besin değeri olarak da çok kıymetli olan Küçükbaş üretimini artırmak ve mutfaklarımıza sokmak zorundayız.”

   

Etkinlik Takvimi
İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.