İstanbul Ticaret Borsası

 

 • HABERLER
 • İSTİB BAŞKANI ALİ KOPUZ, “YAŞADIĞIMIZ SARSINTININ SON ARTÇILARINI GERİDE BIRAKIYORUZ”
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.  İSTİB BAŞKANI ALİ KOPUZ, “YAŞADIĞIMIZ SARSINTININ SON ARTÇILARINI GERİDE BIRAKIYORUZ”
  (02.09.2019 . 14:28:30) (Okuma: 320)

  İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz 2019 yılı 2. Çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi:

   

  Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın iç talepte yaşanan kısmi durgunluk ve yatırımlardaki zayıflamanın etkisiyle yüzde 2 civarında daralması bekleniyordu. Ancak tahminlerden daha iyi bir performans göstererek yüzde 1,5 oranında bir daralma gerçekleşti.  GSYH’nın bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1,2 arttığını belirten İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “yaşadığımız sarsıntının son artçılarını geride bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

   

  İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, TÜİK tarafından açıklanan 2019 yılı 2. çeyrek büyüme oranlarından çıkartılabilecek en kritik dersin yatırım ortamının iyileştirilmesinin önemi olduğunu belirtti.

   

  KopuzKamu yatırımları artış göstermesine rağmen, Gayri safi sabit sermaye oluşumu yani yatırımlar yüzde 22,8 azalmış durumda. Türkiye olarak büyümek istiyorsak yatırım ortamının iyileştirilmesi en önde gelen hedeflerimizden biri olmalıdır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ile Dünya İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 190 ülke arasında 17 sıralık bir iyileşme göstererek 43’üncü sırada yükselmiştik. Bu atılımı sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu.

   

  Merkez Bankasının, 25 Temmuz’da aldığı kararla politika faizini Şubat 2015'ten bu yana ilk defa indirerek yüzde 24 seviyesinden yüzde 19,75’e çektiğini hatırlatan İSTİB Başkanı Ali Kopuz, “Bu indirim yatırımcılara bir umut oldu. Bu umudun devam etmesi ve piyasanın yatırımlarla hareketlenmesi için faiz indirimlerinin kademeli olarak devam etmesi gerekiyor. Faiz indirim politikasının olumlu etkilerini ilerleyen dönemde ortaya çıkacak büyüme oranlarında göreceğimize inanıyorum” dedi.

   

  Tarım sektöründeki elde edilen yüzde 3,4 oranındaki büyümeye de değinen Kopuz, diğer sektörlerdeki küçülmeleri toparlayan tarım sektörünün, Türk ekonomisine nispeten bir denge getirerek büyümeye güçlü bir etki yaptığını belirterek “Her mecrada dile getirdiğimiz daha güçlü bir tarım sektörü, sanayimizle beraber ekonomimizi sırtlayacak etkiye sahip olacaktır”dedi.

   

Galeri

 • USD6.1420
 • EURO6.6635
 • STERLIN7.9778
 • ISV. FRANK6.2920
Güncelleme: 25.2.2020 15:30
E-Dergi

E-DERGİ
Ocak - Şubat 2020

İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.
   
       
İstanbul Ticaret Borsası
TOBB