İstanbul Ticaret Borsası

                       

 • HABERLER
 • BAŞKAN KOPUZ “GIDA ENFLASYONUNUN ÇÖZÜMÜ TARIMDA”
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.  BAŞKAN KOPUZ “GIDA ENFLASYONUNUN ÇÖZÜMÜ TARIMDA”
  (10.09.2021 . 10:28:32) (Okuma: 234)

  İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Borsa’nın Eylül ayı toplantısında yaptığı konuşmada “Gıda enflasyonunun çözümü tarımda” dedi.

  Ağustos 2021’de yıllık TÜFE’nin yüzde 19,25’e, gıda enflasyonunun ise yıllık yüzde 29’a yükseldiğini hatırlatan Başkan Ali Kopuz, bu durumun ülkemize özel olmadığını belirterek, “Özellikle pandeminin etkisiyle, onlarca yıldır enflasyon sorununu bilmeyen sanayileşmiş ülkeler dahi bu sorunla baş etmeye çalışıyor. Özellikle gıda fiyatlarındaki artış küresel bir sorun haline gelmiş durumda. FAO’nun bu aybaşında açıkladığı Gıda Fiyatları Endeksine göre gıda fiyatları son bir yılda yüzde 32,9 arttı” dedi.

  Gıda enflasyonunun genel enflasyonda önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen İSTİB Başkanı Ali Kopuz şöyle konuştu: “İklim değişikliği ve nüfus artışları ile beraber artan küresel gıda ihtiyacı nedeniyle yükselen gıda fiyatları, enflasyonla mücadele etmeyi daha da zorlaştıracak gibi görünüyor. Enflasyon, pandeminin etkisiyle sanayileşmiş ülkelerin de sorunu haline geldi. Bu yüzden gıda enflasyonu konusuna önümüzdeki dönemde de özel bir önem atfetmeliyiz.”

  Gıda enflasyonu ile mücadelenin temelinde tarım politikalarının olduğunu belirten Kopuz, “Çeşitli vesilelerle belirttiğimiz gibi, gıda enflasyonu sorunu; tarımsal destekler, verimliliği artırıcı önlemler, tarımsal ürün planlaması, arazi toplulaştırma, tarımda ileri teknoloji kullanımı ve gençlerin tarıma yönlendirilmesi gibi çok boyutlu çözümlere ihtiyaç duyuyor.

  Maalesef son büyüme rakamlarında tarımın payı beklentilerin altında geldi. Bu da sorunun çözümü için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini gösteriyor. İlgili kurumlar tarımsal üretimin artırılması için politikalar üretmeli ve süren projeleri de kararlılıkla ve hızla uygulamalı” dedi.

   

Etkinlik Takvimi

Galeri

İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.
 
       
Sektörel Sorun ve Çözüm Önerileri
       
Dijital Tarım Pazarı'na (DİTAP) nasıl üye olunur?

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin DİTAP Projesi Hakkındaki Sunumu