İstanbul Ticaret Borsası

               

 • HABERLER
 • İSTİB’DEN GIDA İSRAFINI ENGELLEYECEK PROJELERE ÖDÜL
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.  İSTİB’DEN GIDA İSRAFINI ENGELLEYECEK PROJELERE ÖDÜL
  (30.06.2022 . 14:14:45) (Okuma: 1660)

  İstanbul Ticaret Borsası tarafından, üniversite öğrencileri arasında düzenlenen Gıda İsrafını Engelleme Proje Yarışması’nın kazananları belli oldu. İstanbul Ticaret Borsası Eminönü Merkez binada, 30 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen törende ödüller sahiplerini buldu.

  Törende bir konuşma yapan İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz İSTİB’in gıda israfına kayıtsız kalmadığını ifade ederek “Gıda israfını engelleme çalışmalarını yürütmek için bir komisyon kurduk. Kamuoyunu konu hakkında bilgilendirdik, medyada daha çok yer almasını sağladık. Bu sürecin bana göre en önemli aşaması olan Gıda İsrafını Engelleme Proje Yarışmasının ödül törenini de bugün gerçekleştiriyoruz.” dedi.

  Kopuz sözlerine şöyle devam etti “Borsamız tarafından yürütülen Gıda İsrafını Engelleme Projesi yarışmasında dereceye giren proje sahiplerini şimdiden tebrik ediyorum. Sizlere bugün nakdi bir ödül verilecek ancak aldığınız inisiyatif her türlü takdirin üzerindedir. Projeleriyle yarışmaya başvuran 76 proje sahibinin her birine, dünyanın en önemli sorunlarından birinin çözümündeki gayretleri için teker teker şükranlarımı sunuyorum.”

  İSTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Gıda İsrafını Engelleme Komitesi Başkanı Hakkı İsmet Aral da yaptığı konuşmada gıda sektöründe faaliyet gösteren şirket temsilcileri olmaları sebebiyle gıdanın stratejik önemini yakinen bildiklerini belirtti. Aral, “Reel sektörün gıda tarafındaki aktörleri olarak, bugün burada bulunma sebebimiz olan gıda israfını, sadece soframızda değil, üretimden nakliyeye, perakendeden paketlemeye kadar her aşamada yakından gözlemliyoruz. Bildiğiniz üzere, gıda kaybı ve israfı küresel bir sorun ve bu nedenle çözümü küresel, ulusal ve yerel düzeyde çaba gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

  Aral yarışma hakkında ise şunları söyledi: “1 Mayıs 2020 tarihinde başlayan proje başvuruları, pandeminin de etkisiyle 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı. Yarışmaya 43 farklı üniversiteden 76 proje başvurusunda bulunuldu. Projelerin yarışma şartnamesine uygunluğu incelendikten sonra Gıda İsrafını Engelleme Komitemiz tarafından ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı. Değerlendirmelerimiz sonucunda finale kalan proje sahipleriyle online toplantılar düzenleyerek projelerini dinledik. Daha sonra da Komitemizin değerlendirmeleri sonucunda 5 projenin ödüle layık olduğu kanaatine vardık. Ayrıca bu 5 projenin geliştirilmesi ve uygulanması için ilgili Bakanlıklarımızla iletişime geçip konunun takipçisi olacağımızı da belirtmek istiyorum.”

  Ödül Törenine İSTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhan Koyunseven, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Recep Salih Al, Yönetim Kurulu Üyeleri Zeki Aslan, Mehmet Beşir Kılıç, Ömer Tekinaslan, Meclis Üyeleri Memet Yalçın, Semet Özer, Emin Demirci, Çetin Topaloğlu ve Hüseyin Güllü’de iştirak etti.

  Ödül almaya hak kazanan projeler;

  1.lik Ödülü 60 bin lira

  Proje Adı:       Anaokulu Menülerinin İyileştirilmesi ve Gıda İsrafının Azaltılması

  Katılımcılar:    Hürmet Küçükkatırcı, Büşra Bozkurt, Belgin Avcu, Prof. Dr. Vesile Şenol (Proje Danışmanı)

  Üniversite: Erciyes Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi

   

  2.lik Ödülü 30 bin lira

  Proje Adı:       FooDefender

  Katılımcılar:    Sultan Kahveci, Mustafa Kemal Yıldırım, Doç. Dr. Hür Bersam Bolat  (Proje Danışmanı)

  Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi

   

  3.lük Ödülü 20 bin lira

  Proje Adı:       Gıda İsrafı Konusunda İlkokul Öğrencilerini Bilinçlendirmek Üzere Eğitim Kiti Tasarımı

  Katılımcılar:    Mehmet Korcan Bacaksız, Emine Özkan, Zehra Altun, Sinem Nazlı Kadıoğlu, Zeynep Özel, Dr. Yasemin Soylu (Proje Danışmanı)

  Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi

   

  Mansiyon 10 bin lira

  Proje Adı:       Smart-List

  Katılımcılar:    Ecem Şen, Çağan Bıçakçı, Dr. Öğr. Üyesi Burcu Yılmazel  (Proje Danışmanı)

  Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi

   

  Mansiyon 10 bin lira

  Proje Adı:       Etiketi Oku, Gıdayı Koru

  Katılımcı:        Gizem Müberra Usta

  Üniversite: Balıkesir Üniversitesi

   

Etkinlik Takvimi
İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.
 
       
Sektörel Sorun ve Çözüm Önerileri
       Dijital Tarım Pazarı'na (DİTAP) nasıl üye olunur?