Laboratuvar


Laboratuvarımıza analiz için getirilen numuneler, yapılacak analizin cinsine göre fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki ayrı sınıfta işlem görürler.

KİMYASAL ANALİZ: Laboratuvarlarımızda dijital hassas terazi, soxhlet ekstraksiyon cihazı, kül fırını, etüv, su banyosu, elektrikli ısıtıcılar, protein yakma ve destilasyon aparatları, öğütücü mikser, büretler, muhtelif cam eşya ve soğutucular kullanılmaktadır. Bu bölümde; yağ miktarı tayini, protein, selüloz, kül, silis, kuru gluten tayini, asidite, tuz, erime derecesi tayini, peroksit sayısı, sabunlaşma sayısı, iyot sayısı, alkolde erimeyen maddeler, sabunlaşmayan madde miktarı gibi analizler yapılmaktadır.

FİZİKSEL ANALİZ: Laboratuvarımızda baster ibreli terazi, refraktometre, değirmen, hektolitre cihazı ve muhtelif eleklerden yararlanılmaktadır. Rutubet, yabancı madde, hektolitre, hububat bakliyat ve yağlı tohumlarda bin dane ağırlığı, kırık tane, bozuk tane, diğer yabancı tahıllar, canlı cansız haşerat, kalibraj, elek kalıntısı, kırılma indisi, erime derecesi tayini, uçucu madde tayini, özgül ağırlık gibi analizler yapılabilmektedir.

Cihazlarımızın kalibrasyonu periyodik olarak yaptırılmaktadır.

İSTİB Analiz Ücret Tarifesi için buraya tıklayınız.