İstanbul Ticaret Borsası

 

  • HABERLER
  • ALİ KOPUZ KARADENİZ BÖLGESİ ODA BORSA MÜŞTEREK TOPLANTISINA KATILDI
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.    ALİ KOPUZ KARADENİZ BÖLGESİ ODA BORSA MÜŞTEREK TOPLANTISINA KATILDI
    (30.09.2019 . 17:00:33) (Okuma: 279)

    TOBB Başkan Yardımcısı ve İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ile Ordu Ticaret Borsası’nın birlikte düzenlediği Ekonomiye Katan Ödül Töreni’ne katıldı. Ardından bölge iş dünyası ile istişare toplantısında biraraya geldi. Hisarcıklıoğlu, Ordu’nun fındığa katma değer kazandırmada yeni bir çığır açacağına inandığını söyledi.​

     

    Ordu Müşterek Ödül Törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler, Ordu TSO Başkanı Servet Şahin ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman ve çok sayıda davetli katıldı.

     

    Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, ülkenin fındık bahçesi Ordu’da, olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek söze başladı. Ordu’nun müthiş bir doğaya sahip olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Yeşil ve mavinin en güzel buluştuğu yerlerin başında geliyor. Türkiye’nin fındık üretim merkezi. Fındığın yarısını Ordu sağlıyor. Ordu ayrıca fındığa değer de katıyor. Birçok çikolata ürünü burada üretiliyor. İnşallah Ordu bu alanda da yeni bir çığır açacak. Belçika çikolatası gibi, Ordu çikolatası da meşhur olacak. Öte yanda Tarım ürünlerini de çeşitlendiriyorsunuz

     

    Kivi, soya ve kültür balıkçılığı gayet iyi gidiyor. Hatta Ordu Kivisi için, coğrafi işaret de alarak çok doğru iş yapmışsınız, tebrik ediyorum. Diğer taraftan, zengin turizm potansiyeline de sahibiz. Birçok güzel yaylamız var. Ulaşımda da önemli bir aks olduk. Ordu-Giresun Havaalanı, hem Ordu’ya, hem Giresun’a müthiş bir değer kattı. Şimdi sıra karayolu, demiryolu ve denizyolunda. Ordu’dan başlayan Karadeniz-Akdeniz Yolunun tamamlanmasıyla, Ordu yalnızca Akdeniz’e değil; orta doğu pazarına da bağlanmış olacak” dedi.

     

    -Ordu için üzerimize düşeni yapıyoruz

     

    Buna ilaveten, Samsun-Sarp demiryolunun da bir an önce devreye alınmasını beklediklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu Ordu’nun aynı zamanda yeni bir limana da ihtiyaç duyduğundan bahsetti. 2 OSB’li kentin 3. OSB için bekleyişte olduğunu bildirdi. TOBB Başkanı, Ordu için üzerlerine düşeni yaptıklarını söylerken şu cümleleri kurdu: “TOBB olarak burada, 32 derslikli “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’’ ile ‘Motor Atölyesi’’ yaptık. Ordu Merkezde bulunan eski  Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi buraya taşınacak. Bununla ilgili bürokratik işlemler tamamlanınca, inşallah bir dahaki gelişimizde açılışını da yapacağız.

     

    Burada da Ordu Ticaret ve Sanayi Odamız ile Ticaret Borsamız birlikte hareket etti. Ele ele verip güzel töreni tertip ettiler. Zaten hem Odamız hem Borsamız akredite. Üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunuyorlar. Servet Başkanı ve Ziver Başkanı tebrik ediyorum. Hem Odamız ve Borsamız Ordu’nun gelişmesi ve zenginleşmesi için ellerini taşın altına koyuyor, çalışıyorlar. Bende buna, hem Ankara’da, hem de burada şahidim. İşte her 2’sinin de talebi ce önerisi sonra, bu sene açıklanan fındık fiyatı, üreticimizi büyük ölçüde memnun etti. Yine bakın ilçe oda-borsalarımın da hepsi akredite. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası. Onları da ayrı ayrı tebrik ediyor, kutluyorum. Ben, Ordu’daki tüm başkanlarımdan razıyım. Allah da onların emeklerinden, gayretlerinden razı olsun

     

    -Bankalar fedayı bize bırakıyor

     

    Sıkıntılardan da söz eden Hisarcıklıoğlu, sıkıntıların başında finansman sorunu bulunduğunu ifade etti. TOBB Başkanı şöyle konuştu: “Biz herkes yükü paylaşsın, fedakârlık yapsın, diyoruz. Bankalar bu fedakarlığı şöyle taksim ediyor:

     

    Feda’yı bize bırakıyor, kar’ı kendileri alıyor. Ama inşallah bunu da aşacağız. Hükümetimizle devamlı istişare içindeyiz İşte kamu bankaları faizleri indiriyor. Yıllardır hep vurguladığımız ticari alacak sigortası da çıktı. Burada da özellikle Halkbank’tan destek sağladık. Kamu’dan alacaklar ve özellikle KDV iadeleri konusu da sürekli gündemde tutuyor ve takip ediyoruz. 4 sektörde bizim talebimizle KDV_ÖTV indirimi gelmişti. Bunlardan konut hariç diğerleri Temmuz’da sonra erdi. Ama 6 ay boyunca bu sektörlerde işleri bir miktar toparladı. Önümüzdeki 2 yılın ekonomi programı açıklandı. Bu çerçevede ve sizlerden gelen talepler ışığında, yeniden hükümete önerilerimi ileteceğiz. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz.

     

Galeri

  • USD6.8363
  • EURO7.6021
  • STERLIN8.4402
  • ISV. FRANK7.1213
Güncelleme: 29.5.2020 15:30
E-Dergi

E-DERGİ
Mayıs - Haziran 2020

İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.
   
       
İstanbul Ticaret Borsası
TOBB