İstanbul Ticaret Borsası

 

 • HAKKIMIZDA
 • İŞTİRAKLER
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

  İŞTİRAKLER

   

  UMAT (Umumi Mağazalar Türk A.Ş.)

  “Umumi Mağazacılık” yapmak üzere 1937 tarihinde kuruldu. 1986 yılından itibaren mevcut depolarında antrepoculuk faaliyetlerine başlamıştır. UMAT, bugün toplam 55.791 m2 kapalı antrepo alanına sahiptir. İSTİB, 2014 yılından itibaren UMAT Yönetim Kurulu’nda 1 üyeyle temsil edilmektedir.

   

   

  Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.

  2005 yılında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile 137 Oda ve Borsanın ortaklığı ile kuruldu. GTİ, “yap-işlet-devret” modeli çerçevesinde sınır kapılarını modernize etmektedir.

   

                                                        

  İpsala Umat Gümrük ve Turizm  İşletmeleri A.Ş.

  13 Ekim 2001 tarihinde kuruldu. 22 Eylül 2002 tarihinden açılan İPSALA Gümrük Kapısı Tesisleri, 106.000 m2 alana sahiptir.

   

   

  İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi)

  İSTİB’ in kurucu ortakları arasında bulunduğu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, 1982 yılında faaliyete başladı. Yeşilköy’de 500.000 m²’lik alan üzerine kurulu İDTM komplekste fuar alanları, otel, iş merkezleri, kongre merkezi ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. Her yıl ortalama 100 ulusal ve uluslararası fuarın yapıldığı İDTM salonları 98.000 m² alan üzerinde 11 adet hall’ den oluşmaktadır.

   

   

  BALO (Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş.)

  BALO projesi, 2006-2010 yılları arasında yapılan çeşitli araştırma ve çalışma sonucunda geliştirildi. T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, TCDD’nin, akademik çevre ve taşımacılık sektöründeki sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği projenin hedefi, tren taşımacılığını uluslararası taşımacılıkta hak ettiği yere taşımak.

   

   

  BİMTAŞ (Boğaziçi İnşaat Müşavirlik A.Ş.)

  1997’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan BİMTAŞ, İSTİB’ in kurucuları arasında bulunduğu bir şirkettir. Planlı ve sağlıklı bir kentleşmeyi hedefleyen BİMTAŞ, İstanbul’un çehresini değiştiren birçok çalışmaya imza atmıştır.

   

  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası

  TSKB, 1950’de Dünya Bankası’nın desteğiyle Hükümet, Merkez Bankası ve ticaret bankalarının işbirliğiyle kuruldu. Kurucuları arasında İSTİB’ in de yer aldığı Banka, yerli girişim ve yatırımları desteklemeyi, yabancı ve yerli sermayenin Türkiye’deki şirketlere iştirakine yardımcı olmayı ve sermaye piyasasının gelişmesini sağlamayı amaçlıyor.

   

  Şişe Cam

  1935 yılında kurulan Türkiye İş Bankası tarafından tesis edilen Şişecam’ın ortakları arasında İSTİB’ de yer almaktadır. Şişecam ana faaliyet alanları cam ve kimyasal üretimi olan bir sanayi topluluğudur.

   

   

   

  ÜYE OLUNAN VAKIF, DERNEK VE KURULUŞLAR

   

  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)

  Türk özel sektörünü geliştirmek ve ihracatı artırmak amacıyla 1986’da kurulan DEİK, 11 Eylül 2014’de yeni bir yapıya kavuşmuş, daha da güçlendirilerek “Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme” görevini tamamıyla üstlenmiştir. İSTİB kuruluştan beri DEİK üyesidir.

   

   

  İktisadi Kalkınma Vakfı 

  1965’da Türkiye-AB ilişkileri geliştirmek amacıyla İTO ve İSO tarafından kurulan Vakıf’ın üyeleri arasında TOBB’un yanı sıra İSTİB, TİM ve TÜSİAD gibi iş örgütleri de bulunmaktadır.

   

  İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı         

  Vakıf, 1972’ de İSTİB, İTO, İSO ve İstanbul Esnaf Hastanesi Koruma ve Yardım Derneği tarafından kurulmuştur.

   

   

  İstanbul Çevre Koruma Vakfı

  İSTİB, 1991 tarihinde kurulan vakfın, kurucuları arasında yer almaktadır.

   

   

  Deniz Temiz / TURMEPA

  İSTİB, kıyı ve denizlerimizin korunması için 1994’te kurulan derneğin üyeleri arasında bulunmaktadır.

   

  Ulusal Kırmızı Et Konseyi

  8 Haziran 2013 tarih 28671 sayılı yönetmelik ile kurulmuştur. Kuruluş aşamasından itibaren İSTİB UKEK’ ya üyedir.

   

  Ulusal Hububat Konseyi

  İSTİB’ in 2011 yılında üye olduğu Ulusal Hububat Konseyi, 5488 sayılı Tarım Kanunu doğrultusunda, ilgili sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur.

   

   

  Uluslararası Kabuklu Yemiş ve Kurutulmuş Meyve Konseyi

  1980’de kurulan Konsey, 57 ülkeden 600’ün üzerinde üyeye sahip. İSTİB,  2000’li yılların ortalarından itibaren Konseyin çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.

   

  Türkiye Milletlerarası Ticaret Odası (ICC Türkiye)

  1934 yılında kurulan Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi’nin (ICC Türkiye), kuruluş ve işlerinin yürütülmesi görevi, 1950 yılında TOBB’a verilmiştir. 27 üye ile işe başlayan Komite’nin bugün İSTİB ile birlikte 250’ye yakın üyesi bulunmaktadır.

   

  Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI)

  Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI), ülkemiz ve ABD arasındaki karşılıklı ticaret potansiyelini ve yatırımlarını arttırmak amacıyla 2002 yılında New-York’ta kurulmuştur. İstanbul Ticaret Borsası TACCI’ ye 2011 yılından beri üyedir.

   

  Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası   

  İSTİB’ in etkinliklerine aktif bir şekilde katıldığı Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası, Almanya ve Türkiye arasındaki mevcut ilişkileri geliştirmek için TOBB ile DIHK tarafından kurulmuştur.

   

   

   

 • USD5.8758
 • EURO6.5387
 • STERLIN7.6909
 • ISV. FRANK6.0981
Güncelleme: 17.1.2020 15:30
E-Dergi

E-DERGİ
Ocak - Şubat 2020

İstek, öneri, memnuniyet ve şikayetlerinizi belirtiniz.
   
       
İstanbul Ticaret Borsası
TOBB